Långsambakade tomater

När man bakar tomater långsamt i ugnen koncentreras smakerna och de krymper ihop och blir lite skrynkliga. Otroligt goda  som tillbehör till många olika maträtter, passar fint på ett fat med lite olika tapasrätter eller som ett tillbehör på en ostbricka. Man kan också lägga dem i en god olivolja tillsammans med lite extra örter.

Ingredienser till en plåt:
  • 20-30 cocktail- eller körsbärstomater
  • olivolja
  • Salt
  • Peppar
  • Socker
  • Färsk timjan
  • Vitlök (kan uteslutas)

Långsambakade tomater

Tillagning:

Sätt ugnen på 100 grader varmluft eller 125 grader i vanlig ugn. Tvätta och dela tomaterna på mitten. Lägg på en ugnsplåt med bakplåtspapper, ringla olivolja över tomaterna, strö på salt, peppar och lite socker. Lägg kvistar av timjan över och lägg ev. några vitlöksklyftor lite här och där på plåten.

Långsambakade tomater

Sätt in i ugnen ca 1-3 timmar beroende på tomaternas storlek. Använder du vanlig ugn kan du glänta på lyckan någon gång för att släppa ut fukten som bildas. Tomaterna är klara när de krympt ihop och blivit lite skrynkliga men inte brända.

Långsambakade tomater