I morgon är det morotskakans dag!
Ja, det finns ju en dag för det mesta, men just denna passar mig riktigt bra. Jag gillar morötter och jag gillar goda bakverk. Jag har gjort en smakrik variant med lite olika kryddor som passar fint ihop och valt att toppa med både frosting och apelsinsocker.
Smakrik och saftig morotskaka med smak av kanel, kardemumma och ingefära. Receptet nedan räcker till en stor form.
Ingredienser:
- ca 400 g morötter
- 3 ägg
- 3½ dl strösocker
- 3 dl vetemjöl
- 2 tsk vaniljsocker
- 3 tsk bakpulver
- 1½ msk mald kanel
- 1 msk mald kardemumma
- ½ msk mald ingefära
- 1 nypa salt
- 1½ dl solrosolja
- smör el olja till formen
- ströbröd
Frosting:
- 200 gram osaltat smör
- 400 gram färskost
- 3 ½ dl florsocker
- 2 tsk vaniljsocker
Apelsinsocker:
- ½ dl strösocker
- 1 apelsin, finrivet skal
Tillagning:
Värm ugnen till 150°. Skala morötterna och riv dem fint. Krama ur dem lätt.
Vispa ägg och socker pösigt i en bunke. Tillsätt vaniljsocker, bakpulver, kanel, kardemumma, ingefära, salt och olja. Blanda runt väl. Sikta i vetemjöl och blanda runt till en jämn smet. Rör sedan i även de rivna morötterna.
Smörj och bröa kanterna på en form med hög kant, ca 20×30 cm. Lägg ett bakplåtspapper i botten. Häll i smeten och grädda i mitten av ugnen ca 50 minuter. Låt svalna i formen.
Under tiden gör du klar frostingen och apelsinsockret.
Vispa ihop smör och färskost till en vit och fluffig blandning. Tillsätt florsocker samt vaniljsocker och fortsätt att vispa tills det blir en fast och fin frosting. Förvara i kylskåp till kakan svalnat.
Blanda socker och rivet apelsinskal i en skål.
Tippa över kakan, upp och ner, på ett fat och ta bort bakplåtspappret.
Bred på frostingen och gör gärna ett fint mönster med t.ex. en gaffel och sprinkla på apelsinsockret och servera!