Stora goda köttbullar i tomatsås serverade med picklad fänkål och en brödbit. Vill man ha rätten matigare är det ju bara att koka lite pasta eller något annat man tycker passar.
Ingredienser till 4 portioner:
Köttbullar:
- 4 msk ströbröd
- 4 msk vatten
- 1 stort ägg
- 1 tsk salt
- 2 krm svartpeppar
- 1 msk torkad basilika eller 2 msk färsk, strimlad
- 600 gram nötfärs
- Smör att steka i
Tomatsås:
- 7-8 dl passerade tomater av god kvalitet
- 2 dl vatten
- 1 liten gul lök, finhackad
- En nypa socker
- Salt och peppar, efter smak
- En skvätt balsamvinäger
- olivolja
Till servering:
- Några skivor gott bröd, jag använde ljust surdegsbröd
- Riven parmesanost
- Picklad fänkål (hyvla fänkål tunt på en mandolin och lägg i en skål, spara vipporna till garnering). Koka upp 2 msk ättika (12%), 4 msk socker och 6 msk vatten. Häll lagen över fänkålen och låt dra. (Har man lite framförhållning gör jag gärna detta dagen innan så fänkålen får dra till sig ordentligt av lagen i kylskåpet över natten)
Tillagning:
Blanda all ingredienser utom färsen och smöret till köttbullarna. Låt stå ca 5 minuter. Blanda i färsen till en slät smet. Forma till 12 bullar och stek i smöret så de får fin färg runt om. Lägg åt sidan.
Lägg i lite mer smör i pannan och stek brödet gyllene på båda sidor. Använd samma panna så suger brödet upp alla goda smaker som bildats i pannan. Ta sen upp och håll varma.
Nu är det dags för såsen.
Häll, i samma panna, i en skvätt olivolja och stek löken mjuk. Häll på passerade tomater samt 2 dl vatten. Låt puttra ihop och krydda med salt, peppar, en nypa socker och smaka av med en skvätt balsamvinäger. Lägg i köttbullarna och låt dem puttra färdigt i såsen.
Vid servering; Lägg upp 3 köttbullar/person i en djup tallrik. Häll på tomatsås, strö på riven parmesanost, toppa med picklad fänkål, några vippor och servera med brödet eller vad du tycker passar. Smaklig spis!