Ost- och paprikapaj

Paj är smidig mat som räcker till många. Sen kan man ju fylla den med lite vad man vill och har hemma. Perfekt när man vill rensa kylen. Paj passar ju även bra att ställa fram på en buffé.


En paj med tre sorters ostar, parmaskinka och inlagd paprika. Ofta fyller man ju matpajer med äggstanning, men denna blir superkrämigt och smakrik även fast jag uteslutit det!

Man kan välja att göra pajdegen själv, men här har jag gjort den på färdigköpt deg i rulle. Smidigt och snabbt.

Ingredienser till 1 paj:
  • 1 pajskal
  • 1 dl riven parmesanost
  • 125 gram mozzarella
  • 2-3 inlagda paprikor, skivade på längden
  • 3-4 skivor parmaskinka
  • 1 röd lök, skivad i tunna båtar
  • 1 näve svarta urkärnade oliver
  • 100 getost i rulle, skivad
  • Färsk basilika
  • olivolja
  • Flingsalt, svartpeppar

Tillagning:

Värm ugnen till 200 grader. Rulla ut pajdegen i en pajform. Nagga botten med en gaffel och strö på parmesanosten. Förgrädda mitt i ugnen ca 15 minuter.

Ta ut pajskalet och lägg på resten av ingredienserna. Häll på lite olivolja, salt och nymalen svartpeppar. Sätt in mitt i ugnen ca 20 minuter till. Vill du ha mer färg på pajen sätt under grillelementet de sista minuterna. Servera med en god sallad.

Fler goda pajer hittar du HÄR!