Här kommer ett recept som smakar precis som en thaicurry ska, tycker jag. Fulladdat med goda smaker och toppad med jätteräkor. Servera gärna tillsammans med jasminris och toppa med massor av thaibasilika. Mums!
Variera genom att byta ut räkorna mot kyckling, nötkött eller fisk. Vill du kan du även testa att göra den med gröncurry.
Ingredienser till 4 portioner:
- 1 rågad msk röd currypasta
- 1 -2 msk olja
- 2 dl vatten
- 1 burk kokosmjölk, 400 gram
- 1 tärning hönsbuljong
- 1 msk riven ingefära
- 2 stora vitlöksklyftor, rivna eller pressade
- 350 gram jätteräkor eller scampi
- 250 gram champinjoner, delade
- 150 gram bambuskott (avrunnen vikt)
- 1 röd paprika, strimlad
- 4 limeblad
- 1 citrongräs
- 1 lime, i klyftor
- 1 msk fisksås
- Färsk thaibasilika
- (salt)
Tillagning:
Stek rödcurryn under omrörning på medelvärme några minuter. Tillsätt svampen och låt steka med tills den mjuknar och släpper lite vätska. Krossa citrongräset med skaftet på en kökskniv, så att smakerna kan frigöras i pannan.
Tillsätt kokosmjölk, vatten, buljongtärning, ingefära, vitlök, citrongräs, limeblad och fisksås. Låt puttra ihop 5 – minuter.
Lägg i paprika, bambuskott och räkor. Koka upp på nytt och låt småkoka tills räkorna är färdiga. Smaka ev. av med lite salt om det behövs. Servera med nykokt ris och färsk thaibasilika och en limeklyfta.