Vilka fantastiska kvällar vi har! Älskar att man kan sitta ute till långt in på småtimmarna utan att ens behöva ta på sig en kofta. Jag är ganska frusen av mig så det händer inte ofta kan jag säga!
Har haft en fin helg med mycket god mat och dryck, i goda vänners sällskap, så i vanlig ordning tycker jag det känns skönt att starta veckan lite kalorisnålt.
Kall, god och mättande soppa som passar perfekt när det är varmt ute. Det blir en ganska rejäl portion som man blir mätt på men innehåller ändå bara strax över 400 kcal/portion inklusive gräddfil och rom. Är man mycket hungrig är det ju gott med en macka till.
Ingredienser till 2 portioner:
- 2 avokado, halverade, urkärnade och skalade
- 1 vitlöksklyfta, skivad
- Saft från 1 lime eller ½ citron
- En nypa socker
- En nypa chilipulver
- 1 liter buljong, kyckling- eller grönsaks om du vill ha den vegetarisk
- Salt, peppar
- 2 msk rom, valfri
- 2 msk gräddfil
Tillagning:
Lägg avokado, vitlök, lime- eller citronsaft, chilipulver och socker i ett kärl och kör till en slät kräm med en mixerstav. Häll på buljongen och fortsätt mixa tills allt är väl blandat. Smaka av med salt och peppar.
Kyl soppan minst en timme och servera sen med en klick gräddfil, romkorn samt något kryddgrönt.
Fler kalorisnåla recept hittar du HÄR!